DRŻYJCIE PIJANI KIEROWCY!

Polski odpowiednik rosyjskiego „alkolasera”, czyli urządzenia na odległość wykrywającego opary alkoholu w samochodzie, opracowali naukowcy z Wojskowej Akademii Technicznej. Patent już jest, ale na budowę prototypu potrzeba pieniędzy. Jak poinformował współtwórca wynalazku dr inż Jan Kubicki z Instytutu Optoelektroniki Wojskowej Akademii Technicznej, polskie urządzenie różni się nieco od rosyjskiego „alkolasera", którego prototyp został zaprezentowany pod koniec października.

- Oni to skonstruowali w formie tzw. suszarki, podobnej do ręcznych radarów policyjnych. My zaproponowaliśmy zestaw stacjonarny. To jest bramka, która z jednej strony składa się z urządzenia wysyłającego promieniowanie, a po drugiej stronie ulicy jest odbiornik, dokonujący analizy tego promieniowania, po przejściu przez wnętrze samochodu. Na górze znajduje się kamera, podobnie jak w fotoradarze. System, po wykryciu oparów w pojeździe wysyła informację do patrolu policji, czekającego dalej przy drodze - tłumaczył naukowiec.

Bez względu na prędkość
Jak dodał, zasada działania obu urządzeń jest podobna, oba analizują zmiany, jakie wywołało w wiązce lasera przejście przez powietrze, zawierające opary alkoholu. Jednak polski „alkolaser”, czy raczej „alkoradar”, dokonujący pomiaru przez boczne szyby samochodu byłby skuteczniejszy, niż rosyjska „suszarka” używana do pomiarów przez szybę przednią. Przy czym prędkość samochodu mijającego bramkę nie ma znaczenia.

- Impuls laserowy przemieszcza się z jednej strony ulicy na drugą z prędkością światła. W porównaniu z tym, samochód jadący z prędkością 150 km na godzinę praktycznie stoi. Żaden pijany kierowca się nie prześliźnie - podkreślił Kubicki.

Alkoradar nie zastąpi kontroli
Zastrzegł jednak, że patrol policji i tak będzie musiał sprawdzić każdy namierzony przez „alkoradar” samochód, bo opary mogą pochodzić z oddechu pijanego pasażera lub np. z alkoholu rozlanego w aucie. - Urządzenie wskazuje jedynie podejrzane pojazdy. Ale to i tak byłoby skuteczniejsze niż wyrywkowa kontrola - zaznaczył wynalazca.

Przy czym, jak mówił, chociaż projekt urządzenia został opatentowany i zaprezentowany na konferencji naukowej już w maju tego roku, to na razie nie ma widoków na produkcję bramek i zastosowanie ich na polskich drogach, bo uczelnia nie ma funduszy na wdrożenie wynalazku.

- Robiliśmy eksperymenty laboratoryjne, z których wynika, że urządzenie jest bardzo czułe i dokładne, ale nie mieliśmy żadnego finansowania. Żeby zbudować zestaw demonstracyjny, a następnie zamontować go i przetestować w realnych warunkach drogowych, potrzeba około 1,2 mln złotych - powiedział Kubicki.

Według niego w przyszłości, gotowy zestaw kosztowałby 100-200 tys. zł.

***

Od wczoraj w województwie śląskim zatrzymano aż 79 nietrzeźwych kierujących. Tylko dzisiaj - co czwarta kolizja drogowa na śląskich drogach była spowodowana przez pijanego kierowcę. Ale nie tylko kierujący samochodami są zatrzymywani. Od północy, w ręce policji, wpadło też pięciu pijanych rowerzystów.

Wczoraj, kiedy zatrzymano 46 pijanych, policja prowadziła specjalną akcję - szukając nietrzeźwych kierujących. 33 zatrzymanych dzisiaj pijanych kierowców, to już efekt zwykłych policyjnych kontroli. Zatrzymani tylko dzisiaj nietrzeźwi, już sześć razy powodowali kolizje drogowe. Jeden z rekordzistów miał w organizmie 2,5 promila alkoholu. Niestety, jak mówią policjanci normą stały się weekendowe powroty pijanych kierowców.

(MY21)
Fot. Jakub Wielicki/moto.wp.pl

Copyright © Aktivlife.eu - PRESS NEWS 2010. Wszystkie zawarte na stronie materiały chronione są prawami autorskimi.
Kopiowanie bądź rozpowszechnianie w całości lub fragmentach bez zgody redakcji jest zabronione.