„O ZABIJANIU” DAVE GROSSMAN

W związku z publikacją książki i przeglądem filmowym ,,Aktivlife.eu” nad całym przedsięwzięciem objął oficjalny PATRONAT. Systematycznie będziemy na naszym portalu informować Państwa o przebiegu festiwalu, publikować będziemy recenzje ekspertów.

***

1 października 2010 ukazał się pierwszy polski przekład książki ,,O zabijaniu" Dave’a Grossmana, emerytowanego podpułkownika amerykańskiej armii i psychologa wojennego. Grossman opisuje techniki szkolenia żołnierzy, służące do przełamywania ich wewnętrznego oporu przed zabijaniem. Oparta na wspomnieniach weteranów wojny i badaniach prowadzonych od czasu II Wojny Światowej po współczesne konflikty zbrojne książka, została nominowana do Nagrody Pulitzera.

Premierze książki towarzyszył ogólnopolski Przegląd Filmów o Wojnie - w blisko 15 miastach, w ciągu 3 dni zaprezentujemy szerszej publiczności najnowsze filmy dokumentalne o wojnie w Iraku i Afganistanie oraz klasykę filmów fabularnych.

Książka Dave’a Grossmana to studium psychologiczno-obyczajowe żołnierza, który walczył na froncie. Autor, opierając się na badaniach Marshalla prowadzonych po II wojnie światowej, zastanawia się dlaczego tylko 15-20 procent żołnierzy wystrzeliło ze swojej broni w stronę wroga. Po blisko 25 latach, podczas wojny w Wietnamie, liczba żołnierzy oddających bezpośredni strzał na polu bitwy wzrosła aż do 90-95 procent. Jego książka porusza także kwestie warunkowania stresu, szkolenia żołnierzy, opieki psychologicznej wojskowych wracających z misji. To pierwsza pozycja otwierająca nową serię w wydawnictwie 360 stopni Człowiek na krawędzi.

•    Pierwsze polskie wydanie „O zabijaniu” – obowiązkowej lektury dla studentów Akademii West Point
•    Studium zachowań żołnierzy na polu bitwy
•    Nominacja do nagrody Pulitzera, na liście lektur dowódców amerykańskiej piechoty morskiej i akademii FBI
•    4 przekłady: niemiecki, japoński, koreański i polski
•    Dołączony do książki film Nicka Broomfielda „Bitwa o Irak” rekomendowany przez Ministra Obrony Narodowej RP
•    Premiera polska w ramach serii wydawniczej 360 stopni Człowiek na krawędzi już 1 października 2010

Wydanie w ramach serii wydawniczej 360 stopni Człowiek na krawędzi nakładem Mayfly Sp. z o.o.

Dotychczas ukazały się: Jon Krakauer „Wszystko za Everest”, Alfred Lansing „Antarktyczna wyprawa sir Ernesta Shackletona”, Thor Heyerdahl „Kon-tiki”, Sheck Exley ,,Autobiografia pod ciśnieniem”, Phillip Finch „Mrok”.

W planach pozycje wojskowe: Stephen Hunter „Strzelec”, Sebastian Junger „Restrepo”.

Wszystkie wydania książkowe z filmem.   
   
WOJCIECH LORENZ, Rzeczpospolita
- ,,Grossman wprowadza nas do mrocznego świata przemocy. To fascynująca, ale i niebezpieczna wyprawa. Jako komandos i psycholog decyduje się ujawnić techniki służące do przełamywania wewnętrznego oporu przed zadawaniem śmierci. Stosuje się je nie tylko wobec żołnierzy, ale wobec nas wszystkich, także dzieci. Nad uwolnionymi siłami nikt nie panuje. Ta książka może to zmienić”.

JACEK KACZMAREK, TVN
- ,,Zawsze zadziwiała mnie łatwość z jaką dowódcy autoryzują cele widziane z powietrza, często w kamerze noktowizora. Na dole byli przecież żywi ludzie! Po lekturze „O zabijaniu” Dave Grossmana  już wiem dlaczego na odległość zabija się tak łatwo. Prokuratorzy i sędziowie badający sprawę Nangar Khel powinni przeczytać tę książkę”.

MACIEJ SZOPA, Polska Zbrojna
- „O zabijaniu” Dave’a Grossmana szokuje, ale z zaprezentowanymi przez autora tezami trudno się nie zgodzić. Tabu wokół zabijania bliźnich i efektów jakie pozostawia to na ludzkiej psychice zostało przełamane. Dokonał tego nie siedzący za biurkiem teoretyk, ale weteran, który uczył się zabijać przez ponad 20 lat.”

***

„360 stopni człowiek na krawędzi” zaprasza na pierwszy w Polsce Przegląd Filmów o tematyce wojennej – „O zabijaniu”. Podczas kilku dni Przeglądu, który odbędzie się w 15 miastach w Polsce, pokażemy blisko 11 filmów, w tym zdobywców Oskara, laureatów licznych festiwali filmowych (m.in. SUNDANCE, BAFTA), nominowanych do prestiżowych nagród. W programie zobaczą Państwo:

- filmy fabularne: „Czas apokalipsy”, „Łowca Jeleni”, „Bitwa o Irak” oraz zapowiedź premiery kinowej „Full Metal Jacket”;

- filmy dokumentalne: premierowy pokaz filmu „Restrepo”, premiera „Shepards of Helmand”, ponadto „This is War”, OPERACJA POWRÓT OPERATION HOMECOMING: Writing the Wartime Experience, Pałac Gunner (Gunner Palace), Pamiętnik Wojenny (Combat Diary: The marines of Lima Company).

Filmy w ramach przeglądu Wojennego „O zabijaniu” będą pokazywane w blokach:
2 dokumenty i 1 fabuła.

Kupując bilet na fabułę masz możliwość obejrzenia produkcji dokumentalnych gratis.

Startujemy 1 października 2010

PREMIERA KINOWA: Full Metal Jacket
ZAPOWIEDŹ GRUDNIOWA

,,Full Metal Jacket”, dramat/Wojenny, USA, Wielka Brytania, 1978
reż. Stanley Kubrick
Zdobywca Oskara za najlepszy scenariusz adaptowany

Rzecz dzieje się mniej więcej w połowie lat sześćdziesiątych. Oddział marines przechodzi unitarne szkolenie w specjalnym obozie wojskowym. Kubrick przedstawia obraz rygoru panującego w jednostce wojskowej, choć nie powstrzymuje się od pierwiastków zjadliwego humoru. Młodzi żołnierze trafiają pod komendę sierżanta, który traktuje ich w sposób uwłaczający ludzkiej godności. Znosząc poniżanie i brutalne traktowanie sadystycznego przełożonego jednostki przygotowawczej, szykują się do udziału w wojnie w Wietnamie.

Druga  część filmu rozpoczyna się w momencie wybuchu ofensywy Tet w styczniu 1968. Główny bohater Joker pracuje jako korespondent wojenny i dołącza do oddziału biorącego udział w walkach o miasto Hue. Obserwuje okrutny proces dehumanizacji człowieka, który sprawia, że żołnierze zmieniają się w żywe maszyny do zabijania.


,,Łowca jeleni”, dramat/wojenny, USA, Wielka Brytania, 1978
reż. Michael Cimino,
Zdobywca 5 Oskarów

Michael, Steven i Nick to młodzi pracownicy fabryki w Pensylwanii, którzy dostają powołanie do wojska, na wojnę w Wietnamie. Jeszcze przed wyjazdem Steven poślubia ciężarną Angelę, ich przyjęcie ślubne jest zarazem przyjęciem pożegnalnym. Po pewnym czasie spędzonym w Wietnamie przyjaciele wpadają w pułapkę Vietcongu i trafiają do obozu jenieckiego gdzie zostają zmuszeni do gry w rosyjską ruletkę między sobą. Kiedy Michael umożliwia im ucieczkę, znowu zostają rozdzieleni.

,,Czas apokalipsy”, dramat/wojenny, USA, 1979
reż. Francis Ford Coppola
Zdobywca 2 Oskarów – za najlepsze zdjęcia i dźwięk

Amerykański film z 1979 roku w reżyserii Francisa Forda Coppoli, którego inspiracją była powieść Josepha Conrada Jądro ciemności. W Polsce film emitowany był w kinach w czasie stanu wojennego w 1981, przez co od razu stał się filmem kultowym dla członków opozycji politycznej. W roku 2001 ukazała się poszerzona wersja reżyserska tego filmu, Czas apokalipsy: Powrót.

,,Bitwa o Irak”, dramat/wojenny, Wielka Brytania, 2007
reż. Nick Broomfield

19 listopada 2005 roku w Hadicie, będącej matecznikiem rebeliantów sunnickich, w wyniku wybuchu bomby zginął kapral Martin Terrazas, popularny wśród kolegów żołnierz kompanii Kilo 3. batalionu 1. pułku piechoty morskiej. Rozwścieczeni marines zaczęli strzelać jak szaleni i rzucać granaty do pobliskich domów. Z nadjeżdżającej taksówki wyciągnęli pięciu mężczyzn, którzy zostali zabici na miejscu. Kiedy rozwiały się dymy, znaleziono ciała 24 irackich cywilów, w tym starszego mężczyzny na wózku inwalidzkim, kobiet oraz czteroletniego dziecka.

PREMIERA: RESTREPO
Restrepo, dokument/wojenny, USA, 2010
reż. Tim Hetherington, Sebastian Junger
Nagroda za film dokumentalny na Festiwalu
w SUNDANCE

Pełnometrażowy dokument o plutonie amerykańskich żołnierzy stacjonujących w Dolinie Korangal w Afganistanie. Ukazuje 15-osobową placówkę "Restrepo", której nazwa pochodzi od sanitariusza, żołnierza marines, który zginął w trakcie działań bojowych. Dolina, w której znajduje się FOB (Forward Operating Base) Restrepo jest uznawana za jedno z najniebezpieczniejszych miejsc w Afganistanie.

Kamera nie opuszcza doliny, czyniąc z widza uczestnika wojny w Afganistanie.

,,Shepherds of Helmand”, dokument/wojenny, USA, 2010
reż. Gary Mortensen

Niepokazywany dotąd dokument twórcy filmu „This is war” Gary’ego Mortensena.

This is War - memories of Iraq
To jest wojna – wspomnienia z Iraku, dokument/wojenny, USA, 2007
reż. Gary Mortensen


,,Operation Homecoming: writing the wartime experience”, dokument/wojenny, USA, 2007
reż. Richard Robbins
NOMINACJA DO OSKARA 2008 ZA NAJLEPSZY FILM DOKUMENTALNY

Film powstał w oparciu o projekt National Endowment for the Arts skierowany do weteranów z Afganistanu i Iraku. Amerykańscy żołnierze wracający do domu zostali poproszeni o opisanie swoich doświadczeń i nadanie im literackiej formy pod kierunkiem pisarzy – weteranów II wojny światowej, Korei czy Wietnamu. Ich zapiski stały się scenariuszem filmu, który składa się z kilku nowel. Każda z nich ma inną formę, dostosowaną do dynamiki opowiadania i rodzaju opisywanej sytuacji, wszystkie ilustrowane są dokumentalnymi zdjęciami.

Mamy tu więc panoramę  styl w filmowych: od koszarowej farsy, przez wojenny film akcji, eksperymentalny montaż zdjęć, po animację.

,,Pałac Gunner”, dokument/wojenny, USA 2004
reż. Petra Epperlein, Michael Tucker,

Amerykański oddział artylerii USA, nazywany Gunner Battalion stacjonuje w dawnym pałacu Udaya Husseina - Al Azimiya, położonym w Adhamiya, jednym z najbardziej niebezpiecznych terenów Bagdadu. Film przedstawia obraz inwazji wojsk na Irak a także historię kobiet i mężczyzn służących wojnie, naocznych świadków wszystkiego, co tam się dzieje.

Żołnierze są znudzeni, marzą o powrocie do domu, czują się nieco rozgoryczeni faktem, że wojnę w kraju traktuje się wyłącznie w kategoriach ciekawego newsa. Wielu z nich zaciągnęło się do wojska bo nie wierzyło w wybuch wojny. Czują się mocno oszukani. Nie są tytanami intelektu, nie są przedstawicielami elit. Są najzwyczajniejszymi na świecie ludźmi. Znaleźli się w centrum wojny.

,,Pamiętnik wojenny”, dokument/wojenny, USA, 2006
reż. Michael Epstein

Combat Diary to film o najbardziej doświadczonej kompanii stacjonującej w Iraku w 2003 roku - kompanii Lima. Znaczna część materiału została nakręcona przez samych żołnierzy ich własnymi kamerami. Nagrania ukazują życie codzienne żołnierzy w Iraku, zaciekłe walki z wrogiem oraz ich rozterki i wątpliwości, co do ich udziału w wojnie.

źródła opisów:
materiały dystrybutorów, www.stopklatka.pl , www.filmweb.pl, www.wikipedia.org

SZCZEGÓŁY NA: www.360stopni.org

Copyright © Aktivlife.eu - PRESS NEWS 2010. Wszystkie zawarte na stronie materiały chronione są prawami autorskimi.
Kopiowanie bądź rozpowszechnianie w całości lub fragmentach bez zgody redakcji jest zabronione.